PEŃA znaczy klub.

To coś więcej niż szkoła. W Andaluzji peńa to miejsce spotkań miłośników flamenco, w którym odbywają się kameralne koncerty, kierowane przede wszystkim do „wtajemniczonej” publiczności i tzw. „socios”- partnerów, sponsorów, mecenasów sztuki flamenco. Peńa Flamenca to forma przybliżenia fenomenu andaluzyjskiej sztuki polskiemu słuchaczowi. La Paloma to pierwsza peńa w Trójmieście- miejsce któremu przyświeca idea propagowania flamenco w jego czystej, niekomercyjnej formie oraz próba przedstawienia trójmiejskiej publiczności uznanych polskich i hiszpańskich artystów. Środowisko tworzy prawdziwa grupa pasjonatów, gdyż na przestrzeni kilku lat Peńa Flamenca La Paloma zyskała swoją stałą publiczność, której trzon stanowią osoby amatorsko tańczące lub grające flamenco oraz uczące się języka hiszpańskiego, zainteresowane kulturą tego kraju. Ludzie z energią podobną do natury hiszpanów, kochający życie i dobrą fiestową atmosferę.

JAK POWSTAŁA PEŃA FLAMENCA LA PALOMA

Peńa flamenca La Paloma powstała w 2008 r. na jednym z sopockich strychów. Początkowo mieszkały tam gołębie stąd nazwa La Paloma (po hiszpańsku gołąb). Tancerki flamenco często porównuje się do nich bo w tańcu mają postawę gołębicy. W odręcznym rysunku Youmiko projektującej logo pojawiła się więc dumna gołębica w sukni z trenem czyli z bata de cola. Na sopockim strychu odbywały się kameralne warsztaty, za to z doskonałymi tancerzami z Polski i zagranicy m.in z Martą Dębską, Anahi Martincorena, Metodym Lorenzo Rjenć, fiesty z muzyką na żywo, lekcje śpiewu i indywidualne lekcje tańca flamenco. W 2013 roku Peńa przeniosła się do Instytutu Spraw Wszelakich w Sopocie aby w większej przestrzeni móc realizować swój cel czyli uprawianie flamenco i poszerzanie grona miłośników tej kultury, dzielenie się tą wspaniałą pasją poprzez organizowanie najprawdziwszych fiest ze śpiewem, improwizowanym tańcem i muzyką na żywo. Zawiązała się grupa tancerek, które regularnie uczyły się tańca u Youmiko założycielki Peńa La Paloma, a przez pierwszy rok także ćwiczyły z Agnieszką Ścibior. Dziś jest to coraz bardziej pokaźne grono fascynatów, które tańczy lub interesuje się tą sztuką biorąc udział w wydarzeniach w Peńa: koncertach Tablao flamenco, recitalach i warsztatach.
Odbywają się tu regularnie fiesty, pokazy i eventy flamenco a także Festiwal Flamenco i „Wakacje Flamenco nad morzem”, które goszczą flamencosów z kraju i zagranicy.
Youmiko zaprasza znakomitych artystów. Odbywa się cykl por fiesta na którym wielokrotnie gościł tancerz- Miguelete, trzykrotnie odbyły się warsztaty śpiewu por fiesta z Jesusem Sallabera Molina z Sevilli, współpracujemy też ze znakomitą śpiewaczką i tancerką Anielą Mikucką a także z innymi artystami t.j. Mateo Gallito, Alejandro Silva. Fran Vilchez i Jose Manuel Buzon.